+420 730 513 348 | kladno@klinikamd.cz | Jsme smluvním zdravotnickým zařízením VZP, ČPZP, ZPMVČR, OZP, RBPZP

Vyhřezlá ploténka

Vyhřezlá ploténka

Pozor na vyhřezlou ploténku

Neohrožuje pouze sportovce

Mezi velmi časté příčiny bolestí zad patří i vyhřezlé ploténky. Mnoho lidí se domnívá, že se vyskytují pouze u sportovců či jedinců, kteří žijí sportem. Vyhřezlá ploténka se ale vyskytuje u lidí všech věkových kategorií nehledě na to, jak sportují. Zjednodušeně by se dalo napsat, že se vyskytuje stejně jako vrásky či šedivé vlasy. U někoho méně u někoho více. 

Příčiny potíží jsou díky tomu, že ploténka se změní ve tvaru a tím může tlačit na nerv, který při stlačení vysílá velmi bolestivé "výstřely". Vznik vyhřezlé ploténky nemusí být vždy jednoznačný, ale často se na jejím vzniku podílí opakovaná jednostranná zátěž, a hovoří se i o podílu genetickém či těžké manuální práci.

Jaké jsou nejčastější příznaky?

To, že by se vás mohla týkat vyhřezlá ploténka, mohou signalizovat i tyto příznaky: Při prudkém pohybu lidé cítí vystřelující bolest do končetiny, která vznikla náhle po prudkém pohybu často z předklonu, nebo pozvolna narůstající bolest šířící se od páteře směrem do končetiny nějakou opakovanou činností. Bolest může také začínat v kříži, pak se pozvolna sune do hýždě, pak do stehna, pak do lýtka až s pozvolnou či náhlou změnou citlivosti v noze či mravenčením atd. 

Prevence není jednoduchá

„Vzhledem k tomu, že máme rozmezí mezi 30-90 % výhřezů u lidí, kteří si nikdy na žádnou bolest nestěžovali, pak nelze říct, zda existuje jednoznačná prevence proti zobrazení výhřezu na obrázku magnetické rezonance, asi podobně by odborník odpověděl na otázku, zda máme možnost předejít šedivění vlasů,“ říká Eva Nováková, Dip. MDT z Certifikované McKenzie Kliniky.
Nejlepší je se zaměřit na to, zda máme prevenci vůči bolestem páteře a šíření se bolesti do končetiny.  Doporučuji knihu -  Léčíme si záda / krční páteř sami od Robina McKenzie, jedná se o světový bestseller jak zvládnout prevenci a předcházet dalším recidivám bolestí zad.

Správná léčba vyhřezlé ploténky

Celosvětově z mnoha výzkumů, které se kdy zabývaly sledováním výhřezu disku, vyplývá, že jako nejlepší léčba vyhřezlé ploténky je dle tzv. směrové preference dle McKenzie. A to i u komplikovaných stavů, kde se např. použije nejprve obstřik aplikovaný směrem k danému výhřezu, který tlačí na nervový kořen. A následně je dobré kombinovat s doplňkovými rehabilitačními metodami.  Důležitý je správně vybraný směr pohybu s aktivním nasazením pečlivé spolupráce každého pacienta a v této kombinaci lze stav u mnoha lidí zlepšit bez operace. Důležité je ale při prvních příznacích léčbu nepodcenit a navštívit svého lékaře či certifikované rehabilitační centrum. Neléčená vyhřezlá ploténka může skončit ztrátou citlivosti či v závažných případech i ochrnutím.

Vyzkoušejte McKenzie metodu

„Vhodnou metodou pro léčbu vyhřezlé ploténky je i rehabilitační metoda McKenzie, s ní lze až u 78 % pacientů lze dosáhnout významného zlepšení a díky správně vybranému pohybu či pozice dojde k uvolnění tlaku na nervový kořen. A lze tak předcházet operacím. Naštěstí jen malé procento pacientů skončí na operaci výhřezu disku. Pouze 4 % našich pacientů s vyhřezlou ploténkou jsme následně poslali do péče k neurochirurgovi, “ dodává PhDr. Kryštof Kuba z Certifikované McKenzie Kliniky.