+420 730 513 348 | kladno@klinikamd.cz | Jsme smluvním zdravotnickým zařízením VZP, ČPZP, ZPMVČR, OZP, RBPZP

Děti a technologie

Děti a technologie

Pozor jak děti používají tablety a mobily. Mohou si přivodit nepříjemné bolesti 

Fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba radí, jak by děti měly správně používat digitální technologie:

Není špatné v jisté míře rozvíjet u dětí schopnosti za pomoci digitálních technologií, jako jsou hry na mobilních telefonech nebo na počítačích. Na druhou stranu ale čas strávený s digitálními přístroji není pouze přínosem, ale může dítě asociovat a způsobit mu v nadměrném množství škody nejen duševní, ale i fyzické problémy. Především v přetížení krčních a ramenních svalů. A tím i vzniku nepříjemné bolesti či špatného držení těla.

Kontrolujte pozici dítěte

„Nicméně ať už si dítě lehne nebo sedne k obrázkové encyklopedii nebo k tabletu, je dobré sledovat, zda nesedí v déle než 30-40 minut v tureckém sedu se zády ohnutýma jako luk, takto si může přivodit bolesti pohybového aparátu. Další typicky špatnou pozicí je stejně dlouhý sed tvarovaný podle gauče nebo křesla. Pro dítě by mělo být vlastní to, že pozice střídá, hýbe se, přetáčí se,“ říká PhDr. Kryštof Kuba z Certifikované McKenzie Kliniky.

Dejte pozor na páteř

Celá páteř od dolních zad přes hrudník až po krční část je ve většině „sedících“ pozicích ohnutá. Je to už od sedaček v autech přes gauče, židle atd. Proto je důležité dbát na to, aby páteř nebyla jen ohnutá, ale aby se hýbala i na druhou stranu. Další důležitou částí těla jsou kyčle, kolena a chodidla, ale ty nezpůsobují obtíže tak často jako páteř. Při častém koukání do monitorů tabletů či mobilů je také důležité, aby se hlava nepředkláněla dolů, ale aby se děti dívaly co nejvíce před sebe.

Děti musí měnit polohy

Pokud jsou děti při práci na notebooku či hraním her na tabletu stále v jedné pozici, vytváří si tak návyk na sed nebo jinou polohu. „Občasné změny polohy jsou tedy to nejdůležitější. Pokud ale mohu nějakou pozici označit za vhodnější, je to leh na břiše. Páteř je při tomto pohybu v opačném směru než při ostatních pohybových činnostech během dne. Pokud děti a mládež často používají digitální technologie je také důležité, aby vše vyvažovaly i sportem - alespoň půlhodinu denně,“ říká PhDr. Kryštof Kuba
Ideálním výukovým materiálem pro zaujetí dětí je animované video Pokřivení a vzpřímení o pralidech, které je mířeno přímo na nenucené zlepšování držení těla dětí. Vidět ho můžete zde